26.05.17 | Istanbul, Türkiye

YuzmePlus Workshop 4: SEC sistemi ile sualtı kayıt ve analiz yapıldı.

YuzmePlus Workshop.4, Burhan Felek Spor Kompleksi’nde tamamlandı. 8 Ekim 2013 Salı günü 3 seanstan oluşan çalışma programına 33 yüzme antrenörü katıldı. Workshop.4’te SEC* sistemi de ilk kez kullanılmış oldu.

Yüzmede temel teknik analiz temasının işlendiği workshop.4’ün ilk seansında Galatasaray Spor Kulübü Master Takım yüzücülerinden Osman Zengin ve Ali Mehdi’nin yüzme tekniklerini, birbiriyle eşzamanlı çalışan özel dört adet sualtı kamerasıyla kayıt ettiler. Hocalarımız, kameraların uygun açılarını ve yerlerini tespit ederek çekimlerin maksimum verimde yapılmasını sağladılar.

Master Yüzücü Osman Zengin'in dönüşü, biri dipte, 4 ayrı kamera ile ölçülüyor..

Master Yüzücü Osman Zengin’in dönüşü, biri dipte, 4 ayrı kamera ile ölçülüyor..

İkinci seansta, Olimpik Yüzme Antrenörü Ali Can, “yaş grubu ve genç yüzücülerde uzun süreli teknik gelişim planı oluşturmak” konulu bir sunum yaptı. Bu bölümde, hocalarımız kendi çalışma yöntemlerini birbiriyle paylaşarak sinerjik bir ortam oluşturdular. Tüm antrenörlerimiz yüzücülerde teknik gelişim çalışmalarının hangi zamanda nasıl kullanılacağı konusunda bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktardılar. İkinci seansın bir önemli başlığı ise, Ali Can Hocamızın ABD’deki teknik çalışmalarda son kullanılan teknolojileri bizlere aktarmasıydı. Özellikle mental antrenmanlarda kullanılan özel teknoloji ürünlerini bizlere uygulamalı olarak aktardı.

Son seansta sabahki görüntülerden Osman Zengin’in serbest stildeki dönüşünü özel yazılım programıyla Ali Can Hocamız’la birlikte salondaki tüm hocalar analiz ettiler. Osman Zengin’in duvara gelişi, takla zamanı ve duvardan ayrılışındaki tüm teknikleri ayrı ayrı analiz edildi. Bu bölümde, hocalarımız hangi bölümde hangi hatayı görmeleri konusunda hemfikir oldular. Yazılım programının bir özelliği de, teknik analizin yorumunun antrenörün sesiyle birlikte kaydedilip yüzücüye CD şeklinde verilmesiydi.

Antrenör Ali Can ve katılımcı antrenörler, özel yazılımla master yüzücü Osman Zengin'in teknik analizini yaptılar.

Antrenör Ali Can ve katılımcı antrenörler, interaktif bir çalışma ve özel yazılımla master yüzücü Osman Zengin’in teknik analizini yaptılar.

33 katılımcıyla birlikte verimli bir şekilde geçtiğini düşündüğümüz YuzmePlus Workshop.4’te amacımız temel teknik analizi yapabilmek için yüzücüyü nasıl görüntülemeli, analiz ederken de bu görüntüleri nasıl yorumlamalı sorusuna standart ve doğru yanıtı bulabilme ortamı sağlamaktı. Sonraki workshoplarda da bu hataları nasıl düzeltmeli sorusuna en doğru cevapları bulma ortamı oluşturmayı hedefliyoruz.

SEC Hardware

SEC Hardware

YuzmePlus Workshop.4’e katılan tüm antrenörlerimize, Olimpik Koç Ali Can’a, master yüzücüler Osman Zengin ve Ali Mehdi’ye, İstanbul İl Yüzme Temsilcisi Gönül Kocaman’a ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

YuzmePlus Takımı

(*) Swimming Evaluation Center (SEC) : Workshopta temel teknik analizi yapmak için kullanılan sistem ve daha genel olarak ölçüm merkezi. Kullanılan sistem mobil olup bileşenlerinde 4 adet özel sualtı kamera, özel yazılım programı ve analiz ekibi yer almaktadır. Tekniklerin analizlerini ve yorumlamasını Olimpik Koç Ali Can ve ekibi yapmaktadır. SEC, ülkemizdeki yüzme takımlarında kullanılmaya başlanmıştır.

SEC’le ilgili detaylı bilgi için info@yuzmeplus.com adresine mail atabilirsiniz.

Kategoriler: Eğitim ŞART, Gündem, Workshop Series, YuzmePlus Swim Clinic

Bir Cevap “YuzmePlus Workshop 4: SEC sistemi ile sualtı kayıt ve analiz yapıldı.”

  1. İlhan AKKÖY
    19 Ekim 2013 at 15:40 #

    BU CD’LERİ PAYLAŞIRSAK DAHA FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.