26.05.17 | Istanbul, Türkiye

Trigger Point Therapy: Optimum Performans ve Yaralanma Önleme

Son yıllarda Dünyada ve ülkemizde de sporcular ve yüzücüler tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlanan, sporcular için optimum performans, ağrı ve acıların giderilmesi ve yaralanmaların önlenmesi amacıyla kullanılan Trigger Point Performance Therapy ürünlerini ve bu rahatsızlıkları hakkındaki bilgileri sizler için derledik.

Miyofasyal Tetik Nokta (Trigger Point) Nedir?

Miyofasyal Tetik Nokta, Trigger point olarak da tanımlanmaktadır. İskelet kaslarının gergin bantlarında elle muayenede hissedilen, oldukça lokalize ve hassas noktalardır. Miyofasyal Tetik Nokta Ağrısı ise; bir ya da birkaç kas grubunda görülen ağrı, hassasiyet ve tutuklukla karakterize edilen bir ağrı çeşididir. Halkımız tarafından kulunç, kas romatizması ve yel vurması gibi isimlerle de adlandırılır.

Ağrı nedeniyle harekette kısıtlılığa neden olur. Kasın fazla ya da az çalışmasına ve kaslar arasında dengesizliğe neden olur. Kaslardaki bu dengesizlik nedeniyle, zamanla vücudun diğer bölgelerinde de benzer sıkıntılar ortaya çıkar. Örneğin; beldeki kaslarda, M. Quadratus Lumborum’da bulunan tetik nokta kalçada ağrıya neden olur. Bu durum tedavi edilmezse ileride diğer bölgeler de sıkıntıya eşlik edecektir.

Miyofasyal ağrının (tetik nokta ağrılarının) tedavisindeki zorluk, ağrının farklı bölgelere de yayılmasından kaynaklanır. Geleneksel ağrı tedavisinde müdahale genellikle ağrının bulunduğu bölgeye yapılır. Ancak tetik noktada yansıyan/yayılan ağrı söz konusu olduğundan, her kasın tetik noktalarının oluştuğu bölgenin bilinmesi gerekir. O tetik noktayı bulmadığınız sürece, tedavi etkisiz ya da geçici olur. Eklem ağrıları nedeniyle sürekli doktorların kapısını aşındıran pek çok hastanın sorunlarına kaynaklık eden gerçek neden miyofasyal aktif hale gelmiş olan tetik noktalardır. Maalesef bu durum pek çok hekim tarafından bilinmediği için tanı konulamamakta, hastalar yıllarca boşu boşuna ağrı kesici ve antidepresan kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle hastalar, ilaç kullanımına rağmen iyileşmediği gibi bir de ilaçların yan etkileriyle boğuşmaktadır.

Tetik Nokta Ağrıları

Trigger Point (Tetik Nokta) vücuttaki 200 çift kasın herhangi birinde gelişip rahatsızlık yaratabilir, ağrıları oldukça yaygındır. Özellikle;

Kas, tendon, ligament ve deri, eklem kapsülü, periost, skar dokularda görülür. Lumbar ve gluteal kaslarda tetik nokta (Trigger Point) üzerine yapılan araştırmada 100 kişinin 45′inde Quadratus Lumborum kasında, 41′inde Gluteus Medius kasında, 24′ünde Liopsoas’ta, 11′inde Gluteus Minimus’ta, 5′inde Piriformis’te Tetik Nokta (Trigger Point) saptanmıştır. Aktif tetik noktaları en çok M. Trapezius kasında görülür. Gerilim tipi baş ağrılarının en sık nedeni aktif tetik noktası TrP1’dir.

Rastgele seçilmiş 200 erişkin üzerinde yapılan araştırmada omuz kaslarında bayanlarda % 54 , erkeklerde % 45 latent tetik noktası saptanmıştır.  Tetik noktaya bağlı ağrılar bebek ve çocuklarda dahi görülebilir.

Tetik noktaları aktif ve latent olmak üzere klinik olarak ikiye ayrılır:

Aktif Tetik Noktaları; Ağrı hareketle de, dinlenmede de olabilir.

Latent Tetik Noktaları; Yansıyan ağrı ancak baskıyla ortaya çıkar.

Tetik noktalar genellikle ağrının duyulduğu yerde bulunmaz. Yanlış yere yapılan masaj kısa vadede kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlasa da ağrılarını dindirme anlamında yarar sağlamaz. Çünkü birçok farklı kasın sürekli aynı noktaya ağrı göndermesi mümkündür. Ağrı kasların birinden gelebilir ya da pek çoğunun biraz katkısı olabilir.

Tetik noktaları çok zaman aktif olmayabilir ve latent tetik noktası ikinci bir uyaran olmadan sessiz kalabilir. Aktif Miyofasyal Tetik Noktalarının tedavisinde ağrının olduğu yer değil, tetik noktanın kendisinin tedavi edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Miyofasyal Tetik Nokta Ağrısı Nasıl Oluşur?

Kaza, düşme, gerilme ve aşırı çalışma trigger nokta oluşumunun en bilinen nedenleridir. Geçirilen travmalara bağlı olarak; kırıklar, çıkıklar ve kas yırtılmaları, yumuşak doku travmaları, yumuşak doku ve kemik enfeksiyonları trigger nokta oluşumuna neden olabilirler. Gluteal kasa yapılan enjeksiyonlar, meslek hastalıkları, arka cepte sürekli taşınan, gluteal kasa basınç yapan cüzdan gibi aksesuarlar da buna sebep olabilmektedir. Hareketsiz ve sporsuz yaşamak olduğu kadar, aşırı spor da trigger nokta oluşumuna neden olabilir. Özellikle kasların aşırı bilinçsiz ve yanlış kullanımı trigger noktaların oluşumunda oldukça sık karşımıza çıkan nedenlerdendir.

Psikolojik durum da çoğu zaman trigger nokta oluşumunu tetikleyebilmektedir. Depresif bir insan; daima aynı pozisyonda durduğu için, kas metabolizması üzerine olumsuz etkiler baş gösterir ve trigger nokta oluşur. Katatonik şizofreni bunun uç bir örneği olarak sayılabilmektedir. Trigger nokta açısından kas metabolizmasına bakınca; Vitamin B1, B6, B12, C-Vit, Folik asit; ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir hayati öneme sahiptir. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği; özellikle yaşlılar, hamileler, diyet yapanlar, düşük ekonomik seviyeliler, depresyon ve ciddi hastalık grubunda görülmektedir.

Trigger Point Performance Therapy

Trigger Point Performance Therapy, kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları hafifletmek ve/veya yok etmek için kullanılan mucizevi bir sistemdir.

Öncelikle, kaslardaki tetik noktaların ağrılarını ve bu noktalardan diğer kaslara yayılan ağrıları kaldırmayı; daha sonra ise, postür hatalarını düzelterek egzersizle o bölgeyi güçlendirmeyi amaçlayan bir tedavi şeklidir.

Baş ağrıları, boyun/omuz/bel tutulmaları, sırt ve bel ağrıları ve siyatik gibi sağlık problemleri için rahatlıkla uygulanabilir. Ağrılı bölgeyi hızlı bir şekilde tedavi eder, kası gevşetir ve ciddi oranda rahatlama sağlar.

Özellikle sırt, boyun ve kollardaki tüm kaslara tek tek uygulanarak bu kaslar üzerindeki sürekli, istem dışı, ağrılı gerginlikleri kendine özgü tekniği ile yok eder.

Hiçbir yan etkisi olmayan Trigger Point Therapy, tüm dünyada yumuşak doku ağrılarının giderilmesi amacıyla deri üstünden uygulanan ve kişiyi tüm diğer terapi yöntemlerine oranla çok daha kısa sürede rahatlatan bir terapi türüdür.

Dünyanın en kompakt masaj ekipmanı Trigger Point (Tetik Nokta) Performance Therapy ile, üyelerinizin egzersiz sonrası yaşadığı tüm eklem ağrıları ve tanımlanamayan kas ağrıları tarih oluyor.

Trigger Point’in her biri kendi alanında devrim yaratan masaj ürünleriyle; sakatlıklarınızı ve kas ağrılarınızı tedavi edebilir; geniş ürün portföyüyle egzersiz ve masajı aynı anda yaparak vücudu yormadan limitlerinizi zorlayabilirsiniz.

Ürünler

Dünya’nın en etkili ve gelişmiş Foam Roller'ı olarak kabul edilen The Grid. Patentli distro noktaları ile birlikte, değişken yoğunluklarda baskılar uygulanmasını sağlar.

Dünya’nın en etkili ve gelişmiş Foam Roller‘ı olarak kabul edilen The Grid. Patentli distro noktaları ile birlikte, değişken yoğunluklarda baskılar uygulanmasını sağlar.

Trigger Point Performance Therapy ürünleri 5 – 7 saniye sonra sekil değiştirebilen patentli bir malzemeye dayanır. Her bir masaj ekipmanı vücut ağırlığını kullanarak kaslara baskı uygulamaya yönelik dizayn edilmiştir. Bu el bağlantısız konsept, ulaşılması zor kas gruplarına dahi kolay ve rahat biçimde ulaşılmasına imkan verir.

Trigger Point Performance Therapy Ürünleri:

  • Kasların esnekliğini arttırır; rahat ve ağrısız egzersizlerle sporu keyifli hale getirir.
  • Günlük hayatı zorlaştıran kas ağrıları ve tutulmalardan kurtararak kişinin motivasyonunu yükseltir, hayata bakışını değiştirir.
  • Uygulandığı bölgede kan dolaşımını düzenler; gerekli oranda enerji ve besini o bölgeye yönlendirir.
  • Kişinin daha esnek kaslarla egzersiz yapmasını, spor performansının yükselmesini ve kaslarının kısa sürede güçlenmesini sağlar.
  • Kişinin bedenini yeniden tanımasına imkan verir, ağrı eşiğini yükseltir. TP Ürünleri’yle beden kendi ağrı kesici sistemini sıklıkla kullanmaya başlar, daha önce şiddetle hissedilen önemsiz ağrılar dahi hissedilmemeye başlar.
  • Kişinin stresini azaltır; beslenme ve uyku düzenini değiştirir; kendini çok daha sağlıklı hissetmesine yardımcı olur.

Nerede Bulabilirsiniz?

Trigger Point Performance Ürünleri’ni Türkiye geneli sabit satış fiyatlarıyla ShopandSwim.com sitesinden temin edebilirsiniz.

ShopandSwim.com Yüzme ve Su Sporları Malzemeleri

ShopandSwim.com Yüzme ve Su Sporları Malzemeleri

Kategoriler: Gündem, Ürün İnceleme

15 günden eski yazılar yoruma kapalıdır.