26.05.17 | Istanbul, Türkiye

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı : Seçmeler devam ediyor..

26 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için İstanbul’da bir araya geldiği Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı‘nın 27’ncisi 26 Temmuz 2015 Pazar günü İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilecek.. Asya’dan Avrupa’ya kulaç atmanın hazzı, İstanbul Boğazı’nın muhteşem güzellikleri ve taraftarların coşkusu ile birleşerek bu benzersiz etkinliği oluşturacak.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafından ‘Herkes İçin Spor’ temasına uygun olarak düzenlenen yarışın 27’ncisi 26 Temmuz 2015 Pazar günü İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilecek. Yarış koşullarına uyan lisanslı yüzücüler ile 2014 yüzme yarışını ilan edilen derecelerde bitirmiş yüzücüler hariç diğer adaylar İstanbul, Adana, İzmir ve Ankara yüzücü aday seçmelerine katılarak, dereceye girenler efsanevi parkurda yüzmeye hak kazanacak.

Dereceye girerek Yarışa katılacak yüzücülerin listesi 3 Temmuz 2015 tarihinde http://bogazici.olimpiyat.org.tr adresinde açıklanacak.

ADAY SEÇMELERİNİN İLKİ İSTANBUL’DA TAMAMLANDI, 3 İLDE DEVAM EDECEK

İstanbul ve çevre illerden gelip Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katılmak için yeterlilik almak isteyen 1000’i aşkın Türk ve yabancı yüzücü adayı 23-24 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılan seçmelere katıldı.

TMOK Boğaziçi Organizasyon Komitesi Kayıtlardan Sorumlu Üyeleri Nilüfer Sanvar ile Celal Porsun, bu yıl yarışa yine büyük bir ilgi olduğunu kaydettiler. Sanvar ve Porsun, yarışa 55 ülkeden bin 139 yabancı ile yurt içinden 2 bin 495 Türk olmak üzere toplam 3 bin 634 yüzücünün başvuruda bulunduğunu söylediler.

Seçmeler; 30 Mayıs’ta Adana Rıza Salih Saray Kapalı Yüzme Havuzu’nda, 6 Haziran’da İzmir Atatürk Yüzme Havuzu’nda ve 14 Haziran’da Ankara Eryaman Olimpiyat Hazırlık Merkezi Yüzme Havuzu’nda devam edecek.

BOĞAZDA 1800 KİŞİNİN YÜZMESİ PLANLANIYOR

TMOK_Nihat Usta

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan  Yardımcısı ve Boğaziçi Organizasyon Komitesi Başkanı Nihat Usta, Seçmelere katılımın çok fazla olduğunu belirterek bu yıl yarışlarda bin 800 kişiyi yüzdürmeyi planladıklarını dile getirdi.

TMOK Başkan  Yardımcısı Usta, “Ne mutlu bize ki bugünlere geldik. Olimpiyat komitesinin değer verdiği olimpik değerler var. Yüzme sporu buna katkı sağlıyor. Türkiyemizin tanıtımına, İstanbul’un tanıtımına, Olimpiyat komitesinin tanıtımına, olimpik değerleri halkımıza anlatmaya katkı sağlıyor. Bu sene 26 Temmuz’da yarışın 27.’sini yapacağız ve İstnabul’da seçmelere başladık. 1800 civarı yüzücü yüzebiliyor bu yarışta, bunun 850’ye yakını yabancı, 950’si Türk. Ama Türk yüzücüler yarışta yüzebilmek için 1500 kişi içerisinden de seçmeye girmek zorunda kaldık. Dolayısıyla herkesi yüzdüremiyoruz. Bu nedenle yapılan güvenlik ve koordinasyon toplantılarında bu sene ancak bin 800 kişide karar kılındı. Bu heyecanı herkes yaşıyor, biz de bu heyecanı yaşıyoruz. Çünkü organizasyon bu hale geldi. Daha da büyüyecek ve ülkemizin tanıtımına daha da katkıda bulunacak. 55 değişik ülkeden Brezilya, Yeni Zelanda, Amerika gibi ülkelerden yüzücüler bu benzersiz deneyime katılmak için İstanbul’a geliyor, bizimle beraber olmak ve yüzmek için” ifadelerini kullandı.

HER YAŞTAN YÜZLERCE ADAY İSTANBUL SEÇMELERİNE KATILDI

Yaşı, sağlığı, yüzme kabiliyeti uygun olan herkesin aday olabildiği Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na her yaştan adaylar yoğun ilgi gösteriyor. İstanbul’da yapılan seçmelerde de genç-yaşlı, kadın-erkek, Türk-yabancı yüzücü adayı büyük bir heyecanla kulaç attılar.

SAMSUNG CSC

Akgün Ailesi seçmelerde..

Adayların arasında yer alan Akgün Ailesi de bu heyecana ortak oldular. Anne, baba, kız ve damat olarak ailece seçmelere katılıp, Boğazda yaşanacak bu eşsiz deneyim şansını elde etmek için kulaç attılar. Anne Türkan Akgün, meme kanseri olduktan ve hastalığı yendikten sonra yüzmeye başladığını ifade ederek; “Hastalık dönemi geçti, çok şükür atlattık. Ondan sonra insan hayata daha sıkı sıkı sarılıyor. Her şeyin keyfini çıkarmak istiyor. Daha önce böyle hastalıklar geçirmiş olanlara da yüzmeyi tavsiye ediyorum. Seçmeler de çok heyecanlı ve güzel geçti” diye konuştu. Ailenin diğer üyeleri de, her gün arabayla ya da vapurla Boğazdan geçiyoruz ama bu sefer yüzerek geçeceğiz dediler.

60 YAŞINDA HEYECANLA KULAÇ ATTI

Seçmelere katılan 60 yaşındaki Keziban Gümüş de, sporun herşeyden önce sağlık olduğunu ifade ederek şunları söyledi;“5 çocuk, 5 tane de torunum var. Hanımlar özellikle İstanbul’da evde ekrana kilitleniyor, ekrana kilitleneceklerine spora kilitlensinler. Çocukları spora yönlendirmeye çalışıyoruz ama annesinde görmediğini çocuk da yapmaz. Ben 60 yaşındayım ama gösterdiğim performans 40–45 yaşında gibi, spor yapmasam ben de bunu gösteremem o zaman eve mahkum olurum. Belimde 3 adet fıtık vardı. Ben bu fıtıkları yüzerek çözdüm, ameliyat olmadım. Hocalarım sen başaramazsın dediler ama ben başarmak istediğim için bu seçmelere katıldım. Başarmayı ve başarıyı seven, arı gibi çalışkan bir yapım var zaten. Hele de bu sporsa beni hiçbir şey engelleyemez. Spor yapan insan yanlış işlerin peşinde koşmaz” dedi.

SAMSUNG CSC

Seçmelere katılan 60 yaşındaki Keziban Gümüş

Kategoriler: Açıksu Sonuç, Biliyor Muydunuz?, Faaliyet Programları, Gündem, Open Water, Sonuçlar

15 günden eski yazılar yoruma kapalıdır.