26.05.17 | Istanbul, Türkiye

Havuz suyu kaç derece olmalı? : Çok sıcak yada Çok Soğuk olmasının sonuçları

Yüzme okullarında, yüzme kurslarında eğitim alan, yüzme öğrenen miniklerden, kulüplerin takım sporcularına kadar yüzücü ve velilerimiz zaman zaman çalışma yapılan havuz suyu ve havuz ortamının sıcaklığı konusunda sorunlar yaşamaktalar. Bu makalemizde dünyada ve Türkiye’de kabul edilen resmi sıcaklık derecelerini ve bu değerlerin dışına çıkıldığında oluşabilecek tehlikeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Valilik ve bakanlık resmi rakamlarına göre Türkiye’de olması gereken havuz suyu sıcaklığı 26-28 derece arasındadır.

T.C. İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nün havuz ve havuz suları denetim çalışmalarında yayınladığı resmi bildiride ;

“Sıcaklığı 27ºC yi geçmemeli, havanın sıcaklığı ile suyun sıcaklığı arasında fazla fark olmamalı” ibaresi yer alırken,

T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan denetim yönergesinde, havuz su sıcaklığının her gün kontrol edilmesi gerektiği uyarısı ile birlikte;

“26-28 C olacak, hava sıcaklığı ile su sıcaklığı arasında fazla fark olmayacaktır. Çocuk havuzlarında su sıcaklığı 26-32 C olacaktır.” ifadesi yer almaktadır.

Dünyadaki Standartlar

Amerika Birleşik Devletleri’nde havuz suyu sıcaklıkları 78-82 F (25.556 C – 27.778 C) arasında değişmektedir.

Amerikan Kızılhaçı (American Red Cross) tarafından yarışmaların düzenlendiği havuzlardaki su sıcaklığının 78 F (25.556 C) olması gerektiği tavsiye edilmiştir.

FINA tarafından belirlenen resmi sıcaklık aralığı ise 25-28 C ‘dir. Sutopu müsabakalarında ise su sıcaklığı 26 C +/- 1 derece olmak zorundadır. Senkronize yüzme müsabakalarında bu değer 27 C +/- 1 derecedir. Atlama yarışmalarında ise FINA su sıcaklığının 26 C derecenin altında olmasına izin vermemektedir.

Havuz suyu Çok Sıcak olursa ne olur?

Havuz suyunun çok sıcak olmasının yüzücülere bir çok zararı vardır : dehidrasyon (bedenin ihtiyacı olan suyu kaybetmesi), kas krampları ve vücudun aşırı ısınması sebebiyle ortaya çıkabilecek bir çok farklı komplikasyon..

Su sıcaklığının çok fazla olmasının suyun kimyasal dengesi açısından da etkileri vardır : Bakteri, su yosunları ve diğer organizmalar sıcak su ortamında çok rahatlıkla ürer ve gelişir. Bu durum sadece yarışmacı yüzücüler değil, havuza giren herkes için tehlike oluşturur. Dolayısıyla genel kullanım amaçlı bir havuzun su sıcaklığının 28 C dereceyi geçmemesi gerekir. Eğlence amaçlı havuzlarda ise tavsiye edilen maksimum sıcaklık 29 C derecedir.

Havuz suyu Çok Soğuk olursa ne olur?

Soğuk suyun verebileceği en beklenen hasar vücut sistemini şoka sokmasıdır.  Fakat bundan daha tehlikeli durumlara da yol açabilir : yüzücünün kalbinde ölümcül etkilere sebep olabilir, kalp rahatsızlığı olanlar için kalp durmasına kadar yol açabilecek problemlere yol açabilir.

Havuz suyu çok soğuk olduğunda kimyasal reaksiyonlar yavaşlar, klor ihtiyacı azalır ve bu durum da eğer doz uygun ayarlanmadıysa klor fazlalığına yol açabilir. Eğer havuzda Tuz Klor Jeneratör sistemi kullanılıyorsa, 15 C derecenin altında sistem çalışmaz.

21 C derecenin altındaki havuz hipotermi’ye (vücut ısısının normal metabolizma ve fonksiyonlarını yerine getirebilecek sıcaklığın altına düşmesi) girebilir. 17 C derecenin altındaki bir ısı ise 27 C derecelik bir havuza atladığını düşünen birisinin şoka girmesine sebep olabilir.

Bir çok havuz sıcaklığı 26-28 C derece arasında sabit tutar. Bu aralık antrenmanlar ve eğlence amaçlı yüzmek için rahat ve konforlu bir sıcaklık aralığıdır.

Kategoriler: Biliyor Muydunuz?, Eğitim ŞART, Gündem, Hijyen Havuz, Veli Rehberi

2 Cevap “Havuz suyu kaç derece olmalı? : Çok sıcak yada Çok Soğuk olmasının sonuçları”

  1. 05 Mart 2015 at 05:47 #

    Welcome to WordPress. This is your first post. [] Edit or delete it, then start blogging!

İLGİLİ YAZILAR

  1. Havuz Suyu Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır? | KUYİK - Kulaç Yüzme İhtisas Kulübü - 05 Mart 2015

    [...] kaynak: http://yuzmeplus.com/havuz-suyu-kac-derece-olmali-cok-sicak-yada-cok-soguk-olmasinin-sonuclari/ [...]