26.05.17 | Istanbul, Türkiye

ABD’nin Kadınlarda #1 Yüzme Yarışı ve ABD’de Başarılı olmuş Yüzücülerimiz

ncaa swimming diving

ABD’de düzenlenen en büyük yüzme yarışlarından birisi kuşkusuz NCAA Division I yüzme yarışlarıdır. Takipçilerimize daha önce ABD sistemi ve NCAA yapısı ile ilgili bilgiler vermiştik. (Bknz) Özetle hatırlatırsak : ABD’de yüzmenin de dahil olduğu kolej sporlarının birçoğu, merkezi Indiana’da bulunan Amerikan Kolej Sporları Kurumu (NCAA) tarafından yönetilir. NCAA bünyesindeki yüzme yarışlarında ise en büyük okulların ve en iyi sporcuların katıldığı yarışlar Division I yüzme yarışlarıdır.

NCAA Division I Kadınlar Yüzme Şampiyonası, bu yıl Minneapolis’teki Minnesota Aquatic Center’da 20-22 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacak.

Şampiyona barajlarını geçmeyi başarmış 281 kadın yüzücü şampiyonada kulaç atacak. Şampiyonaya toplam 70 takım katılacak.

Yarışmalara katılacak tüm sporcuların listesi

NCAA Division I’de Uluslararası Katılım

Şampiyonaya katılmaya hak kazanmış kadın yüzücülerden neredeyse yarısı ABD’li değil. ABD’nin herhangi bir üniversitesinde eğitimine devam eden ve ABD vatandaşı olmayan 151 kadın yüzücü de bu yılki şampiyonaya uluslararası katılım sağlayacak.

Aralarında Avusturalya, Fransa, Kanada gibi yüzmede güçlü ülkelerin yanında Trinidad Tobago, Meksika, Porto Riko, Slovakya, Slovenya, Amerikan Samoa adaları ve Mısır gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu toplam 47 ülkeden yüzücüler de şampiyonaya katılacak.

ABD’de eğitimine devam eden ve bu önemli şampiyonaya katılma hakkı kazanma başarısını göstermiş bir Türk yüzücümüz ise yok.

Şampiyonaya uluslararası katılım tüm sporcular listesi

 

Kaynak : Official Twitter page of the USA Swimming Stats Team @USASwimStats

ABD’de okuyan Türk yüzücüler denilince..

Böyle bir haberde, ABD’deki öğrenim hayatı boyunca yüzmede iz bırakmış ve büyük başarılara imza atmış 2 sporcumuz: Emre Çelik ve Derya Büyükuncu’dan bahsetmeden geçemedik.

İşte çok çok özetle ABD’de bizleri gururlandıran Türk sporcularımız:

Emre Çelik; 2007 California State Üniversitesi “MVP En iyi Yüzücü” ödülü ile birlikte Amerika’daki 4 senelik yüzme yaşamında 11 okul rekoru, 4 Konferans Rekoru, 6 Konferans Şampiyonluğu, 2 NCAA şampiyonluğu ve 3 kez Okulun En iyi yüzücüsü ünvanlarını kazanmıştır, 200 sırtüstünde NCAA rekoru kırmıştır.

Derya Büyükuncu; tam 10 kez All-American (ideal takım) kadrosuna girmiş, 1996 ve 1998 yıllarında ABD’nin en eski ve köklü konferanslarından biri olan Big Ten’de yılın yüzücüsü seçilmiş, 1995′de NCAA şampiyonu olan Michigan Üniversite takımında yer almasının yanında Big Ten Konferans ve Michigan Üniversite rekorları da kırmıştır.

Bir başka şampiyonumuz Kaan Tayla ise ABD'deki öğrenim hayatı boyunca okulunda ve Doğu Konferansı Şampiyonalarında şampiyonluklar elde etmiş, defalarca en iyi yüzücü seçilmiş, ABD'de yüzdüğü 2008-2009 yıllarında NCAA Division I'da mücadele etmeyi başarmış yüzücümüzdür. Fotoğraf Kaan'ın Virginia Tech adına katıldığı bir yarıştan..

Bir başka şampiyonumuz Kaan Tayla ise ABD’deki öğrenim hayatı boyunca okulunda ve Doğu Konferansı Şampiyonalarında şampiyonluklar elde etmiş, defalarca en iyi yüzücü seçilmiş, ABD’de yüzdüğü 2008-2009 yıllarında NCAA Division I’da mücadele etmeyi başarmış yüzücümüzdür. Fotoğraf Kaan’ın Virginia Tech adına katıldığı bir yarıştan..

 

 

Kategoriler: ABD'den Yüzme Haberleri, Gündem, Yüzme Tarihi

15 günden eski yazılar yoruma kapalıdır.